02 sierpnia 2021

Brzydki mały chłopiec

 „Brzydki mały chłopiec”


Isaac Asimov

Robert Silverberg


Autorzy/ Isaak Judowicz Ozimow (ros. Исаак Юдович Озимов); ur. 2 stycznia 1920 w Pietrowiczach, Rosyjska Federacyjna SRR, zm. 6 kwietnia 1992 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz i profesor biochemii pochodzenia rosyjsko-żydowskiego. Największą popularność zdobył, jako autor science fiction.

Robert Silverberg (ur. 15 stycznia 1935) – amerykański pisarz i redaktor science fiction i fantasy. Urodził się w Brooklynie w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie. W wieku 14 lat założył własny fanzin. Zaczął pisać opowiadania i wysyłać je do magazynów fantastycznych już we wczesnych latach młodzieńczych. Studiował na Uniwersytecie Columbia i ukończył literaturę angielską w 1956.

Tłumaczenie/ Anna Bartkowicz

Tytuł oryginału/ an-us „The ugly little boy”

Tematyka/ Książka jest pisana na dwóch poziomach. Równocześnie poznajemy ludzi związanych z eksperymentem naukowym prowadzonym w XXI wieku i plemię neandertalczyków zmuszonych radzić sobie z niespodziewanym zagrożeniem w epoce lodowcowej. Te dwa światy łączy mały prehistoryczny chłopiec umieszczony przez naukowców w specjalnej kopule, mający wyjaśnić zagadki przeszłości, a także opowiedzieć o życiu przed tysiącami lat. Książka porusza ważne problemy i stawia szereg pytań. Jakie są granice nauki, czy w ogóle badania naukowe może coś ograniczać? Na ile „osoba” przeniesiona z przeszłości ma prawo być traktowana jak człowiek, czy trzeba się liczyć z jej uczuciami, osobowością, czy ma prawo do szczęścia i decydowania o własnym losie? Czy jest jakaś granica moralna w badaniach z udziałem człowieka? Czy neandertalczyk jest istotą ludzką i należy mu się szacunek? Czy można w imię eksperymentu naukowego wyrwać istotę ludzką z jego miejsca i czasu?

Główny motyw/ Naukowcy XXI wieku opracowali technikę podróży w czasie. Pozostał im do rozwiązania tylko jeden problem: jak zmniejszyć do minimum niebezpieczeństwo nieodwracalnego zakłócenia istniejącej rzeczywistości. Decydują się więc na porwanie trzyletniego chłopca z neandertalskiego plemienia. Dziecko pozostaje w XXI wieku pod ścisłą kontrolą, mieszka w zamkniętej strefie, w której znajdują się obiekty przeniesione z jego czasów. Opiekuje się nim pielęgniarka, panna Fellowes. Mały Neandertalczyk okazuje się nader pojętnym uczniem. Po trzech latach jest cywilizowanym dzieckiem. Wtedy zapada decyzja, że zostanie odesłany w przeszłość. Dla uczonych przestał już być interesującym obiektem badań. Potrzebują przestrzeni, którą zajmuje, dla innych postaci przeniesionych z czasów historycznych. Razem z nim jednak nieoczekiwanie przenosi się w świat epoki lodowcowej  jeszcze jedna osoba...

Cytaty z książki charakteryzujące problematykę utworu:

„Jak wiedzą wszyscy autorzy dobrej literatury dziecięcej, świat dziecka różni się bardzo od świata dorosłych. Jest to w istocie inny świat, świat którego realia, założenia i wartości są zupełnie odmienne od naszych. Z czasem większość z nas przechodzi z tamtego świata do tego. Przejście jest tak całkowite, że zapominamy, jaki jest charakter świata, który opuściliśmy”.

„Istnieją większe wady niż takie zamiłowanie do podkreślania własnej ważności”.

„Dzieci są dziećmi, panie doktorze. Może się zdarzyć, że te, które nie są ładne i grzeczne, najbardziej potrzebują pomocy. A pomoc zaczyna się od miłości”.

„Ziemia była dzisiaj zimna, ale mimo to była piersią Matki (…)”.

„Muzyka swoim czarem może ukoić dziką bestię”.

„(…) tak naprawdę nie liczą się rozmiary czaszki tylko, jakość mózgu, który się w niej mieści”.

„Kłamca, który okłamuje nawet siebie, nie jest prawdziwym kłamcą, tylko głupcem”.

„W epoce podróży w czasie stare rozróżnienie między >umarłymi< i >żywymi< nie ma tego znaczenia co kiedyś”.

                         

Mit neandertalczyka jako bezdusznego, prymitywnego brutala dawno już upadł. Dziś wiemy, że był istotą inteligentną i wrażliwą, zdolną do tworzenia, planowania i współczucia. Znamy też wiele pięknych przejawów neandertalskiej kultury. Choć długo uważaliśmy go za tępego prymitywa, to jemu zawdzięczamy nasz europejski wygląd: białą skórę, jasne włosy i niebieskie oczy. Na pierwszy rzut oka nie budził szacunku. Respekt - może tak: postawny, z niskim czołem, krępy osiłek, nie wyglądał na partnera do intelektualnych dysput. Raczej na takiego, co to wszelkie spory rozstrzyga mocnym uderzeniem pięści w czaszkę oponenta. Przez wiele lat w ludzkim postrzeganiu funkcjonował właśnie taki wizerunek naszego kuzyna - neandertalczyka. Najnowsze badania przynoszą jednak jego zaskakujący obraz i nauczkę starą jak świat: nie oceniaj bliźnich po pozorach. Neandertalczycy malowali ciała, ozdabiali je piórami, muszelkami i kościanymi naszyjnikami. Prawdopodobnie to oni wpadli na pomysł jak z roślinnych włókien upleść sznurek. Chowali zmarłych, produkowali narzędzia do obróbki skóry. I wiele wskazuje na to, że potrafili mówić. Byli ludźmi – to bezdyskusyjne. Gdyby neandertalczyka ogolić, obciąć mu włosy i ubrać w koszulę i parę dżinsów, mógłby prawdopodobnie chodzić po ulicach każdego miasta na świecie nie zwracając niczyjej uwagi.

Istnieją plany odtworzenia podmiany fragmentu DNA neandertalczyka i współczesnego człowieka. Zespół prof. George’a Churcha z Uniwersytetu Harvarda pracuje nad tym projektem od dwóch lat, a jego działania są na tyle zaawansowane, aby składać tak śmiałe deklaracje. Jeżeli projekt ten faktycznie byłby możliwy do zrealizowania, to z technicznego punktu widzenia możliwe będzie także „przywrócenie do życia” neandertalczyka. W przypadku urzeczywistnienia tych planów stanęlibyśmy przed szeregiem problemów. Dylematy najbardziej oczywiste wydają się związane z etyką, ale komplikacje wystąpiłyby także w dziedzinie prawa karnego. Czy neandertalczyk byłby „człowiekiem” w rozumieniu przepisów obecnego kodeksu karnego? Zastanówmy się jednak co by się stało, gdyby jakiś naukowiec postanowił zignorować ostrzeżenia etyków i w sztucznej macicy, w zaciszu swojego laboratorium wskrzesił neandertalczyka. Kim byłby neandertalczyk z punktu widzenia prawa karnego? Najbardziej znany przepis kodeksu karnego zaczyna się od słów: „kto zabija człowieka” (art. 148 § 1). Inna nazwa neandertalczyka to człowiek neandertalski, należy bowiem do rodzaju homo, czyli człowiek. Czy w takim razie można postawić znak równości, z punktu widzenia prawa karnego, pomiędzy homo neanderthalensis a homo sapiens? Niektórzy twierdzą, że neandertalczyk wychowany w obecnych czasach w nowoczesnej rodzinie zachowywałby się jak pozostali ludzie, łącznie z możliwością mówienia. Jeżeli więc tak by było, i neandertalczycy nie różniliby się pod względem respektowania norm prawnych od ludzi, to można byłoby stwierdzić, że kodeks karny traktowałby zarówno człowieka jak i neandertalczyka tożsamo. W takim wariancie odpowiedź na tytułowe pytanie byłaby twierdząca. Jednak może się okazać, że neandertalczycy w praktyce inaczej podchodzić będą do przestrzegania prawa i  będą w stanie w mniejszym stopniu kontrolować swoje popędy, np. w zakresie respektowania wolności seksualnej. Jeżeli dotyczyłoby to całej grupy, to ich przedstawiciele nie byliby „ludźmi” w rozumieniu obecnych przepisów. 

       Isaac Asimov         Robert Silverberg

„Brzydki mały chłopiec” to powieść science fiction z 1958 roku autorstwa Isaaca Asimova oraz Roberta Silverberga. Książka opowiada historię małego chłopca, neandertalczyka o imieniu Twarz Naznaczona Ogniem z Nieba, który zostaje porwany z przeszłości do XXI wieku, aby zostać poddanym eksperymentom naukowym. Opiekować ma się nim wykwalifikowana pielęgniarka panna Edith Fellowes. Po przyjęciu pracy była zaskoczona, gdy dowiedziała się, że dziecko jest małym, neandertalskim chłopcem  przeniesionym w czasie-, żył czterdzieści tysięcy lat temu i nagle musiał odnaleźć się w rzeczywistości XXI wieku! Mimo, że był brzydki i nieucywilizowany, rósł, rozwijał się, a ona troszczyła się o niego w specjalnym trzy pokojowym mieszkaniu, którego nigdy nie mogli opuszczać. W tym czasie kilku naukowców badało jego fizjologię, psychikę i różnego rodzaju zachowania behawioralne. Pomiędzy panną Fellowes a „Timme”, (bo takie imię nadano małemu neandertalczykowi po przybyciu do XXI wieku) zaczynała powstawać emocjonalna więź. Kiedy panna Fellowes pokochała chłopca, jej pracodawca doktor Gerald Hoskins zaczął być bardziej obsesyjny na punkcie doskonalenia technologii „wyrywania” ludzi z czasu, wzbudziło to niepokój panny Fellowes, zaczęła martwić się o przyszłość małego neandertalskiego dziecka.

W momencie przeniesienia Timme’ego z czasów plejstocenu do XXI wieku na samym początku w pomieszczeniu naukowcy wyczuli zapach ziemi i lasu. Usłyszeli także krzyk spanikowanego dziecka. W specjalnym sterylnym pomieszczeniu był mały chłopiec, bardzo brudny, bardzo mizerny i wyglądający bardzo dziwnie. Mógł mieć trzy lata. Był nagi. Jego mała, poryta brudem pierś falowała nierówno. Naokoło leżała ziemia, leżały też pojedyncze kamyki i wydarte z gruntu kępki szorstkiej trawy. Wszystko to tworzyło na podłodze duże półkole, jakby do pokoju wsypano przypadkowo cały buszel wykopanej ziemi. Unosił się z tego intensywny zapach gleby, a poza tym coś cuchnęło. Panna Fellowes zauważyła duże ciemne mrówki i coś, co wyglądało na włochate pająki. Krążyły koło bosych, brązowych stóp chłopca. Panna Fellowes nigdy w życiu nie widziała dziecka o wyglądzie tak odrażającym. Chłopiec chyba nie był myty, co najmniej przez kilka tygodni, a może nie myto go nigdy od samego urodzenia. Cuchnął. Ciało miał pokryte zaskorupiałym brudem. Na jego udzie widniało duże zadrapanie. Było czerwone i najwidoczniej bolące, prawdopodobnie zainfekowane. Pierwsze wrażenie, które naukowcy doznali w chwili ogromnego zamieszania, nie kłamało. Chłopiec był najbrzydszym dzieckiem, jakie w życiu widzieli. Ciało miał niezwykle krępe, klatkę piersiową potężną, a ramiona szerokie. Ale ta ogromna czaszka! To wypukłe, pochyłe czoło! Ten wielki, kartoflany nos z ogromnymi, przypominającymi jamy nozdrzami, które nie tylko miały potężne otwory, ale były też niezwykle głębokie. No i te ogromne, wpatrujące się w naukowców oczy, osadzone w kolosalnych oczodołach! I cofnięty podbródek, i krótka szyja, i karłowate kończyny! W tych jego ogromnych, błyszczących, oczach, z których wyzierała wściekłość, tlił się płomień inteligencji, będącej bez wątpienia inteligencją ludzką. Jego skóra- jasnobrązowa, niemal śniada – była pokryta tylko delikatnym puszkiem, a nie szorstką, kudłatą sierścią, jakiej można by się spodziewać u małego zwierzątka. A jego twarz- chociaż brzydka- nie była twarzą małpy człekokształtnej. Patrząc na dziecko, należało przeniknąć głębiej, nie zwracać uwagi na powierzchowną brzydotę, a kiedy panna Fellowes naprawdę przyjrzała się temu małemu pokracznemu stworzeniu, to w rzeczywistości zobaczyła w nim małego, wylęknionego chłopca. Brudne, przestraszone ludzkie dziecko o pałąkowatych nogach, o dziwnie ukształtowanej głowie, prawie nieobecnym podbródku, z zainfekowanym skaleczeniem na udzie i z dziwacznym czerwonym znamieniem na policzku, które wyglądało jak zygzakowata błyskawica. Oczywiście – było to dziecko. Bo jakie znaczenie miał kształt głowy czy to, że jego włosy były szorstkie? Było to dziecko osierocone – w sposób, w jaki nie zostało osierocone żadne inne. Doktor Hoskins mówił o tym podczas pierwszego spotkania z panną Fellowes. „Będzie to najbardziej samotne dziecko w całej historii świata”. I miał rację. Bo to dziecko nie tylko zostało pozbawione matki i ojca, ono zostało pozbawione całego gatunku, do którego należało. Zostało brutalnie wyrwane z własnego czasu i było jedynym przedstawicielem swego gatunku w obecnym świecie. Panna Fellowes współczuła mu coraz bardziej. A wraz ze współczuciem przyszedł wstyd. Wstydziła się, że była taka niewrażliwa, wstydziła się, że pozwoliła sobie na odczuwanie odrazy i na okazanie irytacji spowodowanej niesfornością chłopca. Jak mogła być taka okrutna? – zastanawiała się. Jak mogła okazać taki brak profesjonalizmu? Przecież to dziecko zostało porwane, a być porwanym jest bardzo źle, a jeszcze gorzej jest być obiektem pogardy ze strony osoby, która ma się człowiekiem opiekować i nauczyć go odnajdywania się w nowym, przerażającym świecie. Otóż Timmie był skazany na to, że nie zobaczy wcale tego świata, do którego – choć nic z tego nie rozumiał ani nie wyraził na to zgody – został siłą wciągnięty. Sterylna kopuła miała być jego jedyną rzeczywistością przez cały czas pozostawania w dwudziestym pierwszym wieku. Timmie miał być więźniem na mocy arbitralnej decyzji i fanaberii doktora Hoskinsa. Ci bezduszni naukowcy powinni posłuchać szlochu chłopca w ciemnościach. To, że dotychczas mu tak bardzo nie zaszkodziło przebywanie w kapsule, wynikało stąd, że spędził pierwsze lata swojego życia w najokropniejszych warunkach, jakie tylko można sobie wyobrazić, i przeżył. Jeżeli jakieś dziecko potrafiło przeżyć  zimę w epoce lodowcowej, potrafiło też wytrzymać badania prowadzone przez tłum ludzi w białych kitlach. Ale to nie znaczy, że te badania dobrze na niego wpłyną.

Równolegle śledzimy historię życia plemienia czterdzieści tysięcy lat przed naszą erą, z którego chłopiec pochodzi. Akcja tej historii rozgrywa się w momencie bliskiej hipotezy naukowej, że bezpośrednią przyczyną wyginięcia neandertalczyka były zmiany klimatyczne w Europie podczas ostatniej epoki lodowej. Plemię, z którego pochodził porwany chłopiec musiało radzić sobie z przetrwaniem, ponieważ żyło w okresie przejściowego ochłodzenia klimatu, a także pojawienia się "Innych"- gatunku homo sapiens zajmującego tę samą niszę ekologiczną.  Pierwszym ostrzeżeniem o zbliżającej się katastrofie klimatycznej były opady śniegu w okresie letnim. Wódz plemienia Srebrny Obłok oraz kapłanka Kobieta Bogini zadecydowali, aby ich lud wyruszył w inne, cieplejsze tereny. Ludzie opuścili swoje obozowisko jeszcze w tym samym dniu. Podczas marszu kobieta o imieniu Ta Która Wie dowiedziała się z szeptów od innych współplemieńców, że kiedy dotrą do świętego miejsca zwanego Miejscem Trzech Rzek, złożone ma być bogini na ofiarę dziecko. Pobiegła do wodza Srebrnego Obłoku i krzyczała, że złożenie w ofierze dziecka nie będzie dla ludu dobre. Że ona na to nie pozwoli i jest gotowa rzucić najcięższą klątwę bogini na każdego, kto zaproponuje taką rzecz. Będzie to klątwa niedźwiedzia, najbardziej mroczna ze wszystkich. Kiedy znaleźli się na pochyłym zboczu, z którego widać było Trzy Rzeki wydarzyła się dziwna rzecz. Nagle, tuż przy ścieżce zrobiło się bardzo jasno. Roziskrzyło się intensywne światło. Kobieta Bogini zobaczyła oślepiające czerwone i zielone błyski, świetliste pętle i rozpaloną biel w samym środku pochodu. Białe światło poruszało się. Unosiło się i obniżało, wirując równocześnie. Patrząc na nie, poczuła, że bolą ją oczy. Ludzie podnieśli ręce, by je osłonić. Wszyscy dookoła wydawali okrzyki przerażenia. Potem światło zniknęło- tak samo nagle jak się pojawiło. W powietrzu obok ścieżki nic nie było widać. Kobieta Bogini stała nieruchomo, mrugając. Oczy ją bolały, a w głowie wirowały pomieszane myśli. Ludzie z przerażeniem podbiegali do kapłanki i pytali, co to było? Odpowiedź mogła być tylko jedna. To bogini przechodziła obok nich, a roztaczający się blask światła oznaczał skraj jej szaty. W tej samej chwili jedna z kobiet o imieniu Czerwony Dym o Wschodzie Słońca zaczęła krzyczeć, że jej mały synek o imieniu Twarz Naznaczona Ogniem z Nieba znikł. Wszystkie kobiety z plemienia zaczęły szukać dziecka. Ale na nic się to nie zdało. Po chłopcu nie było śladu. Poszukiwania trwające godzinę nie dały żadnych rezultatów. Nie znaleźli nawet odcisku stopy. Kapłanka oznajmiła, że bogini chciała zabrać jedno z ich dzieci. Tylko bogini mogła ukazać się w formie tak silnego światła. Kobieta Ta Która Wie, odetchnęła z ulgą, ponieważ jeżeli bogini zabrała sobie dziecko sama nie muszą składać w ofierze innego dziecka. Teraz nie będzie mowy o takich rzeczach. 

            Isaac Asimov oraz Robert Silverberg w książce „Brzydki mały chłopiec” postanowili zadać czytelnikom kilka znaczących pytań. Jednym z nich jest oczywiście to, co się stanie, kiedy podróżowanie w czasie naprawdę byłoby możliwe? Kim są wzmiankowani pobieżnie w Księdze Rodzaju „synowie Boga", którzy mieli spłodzić z ziemskimi kobietami olbrzymów - nefilim? Kontynuację ich historii podaje apokryficzna Księga Henocha, wyjaśniając, że byli to upadli aniołowie zwani „obserwatorami", którzy zstąpili na Ziemię i zaczęli uczyć ludzkość podstaw cywilizowanego życia. Zwolennicy teorii o starożytnych kosmitach uznają to za sztandarowy dowód na to, że bogowie-dobroczyńcy przybyli do nas z innej planety. Są też tacy, którzy twierdzą, że są to osobnicy pojawiający się z przyszłości. Wyobraźmy sobie, jak czułby się historyk, któremu dano by szansę porozmawiania z Abrahamem Lincolnem, Juliuszem Cezarem albo Aleksandrem Wielkim? Albo jak zareagowałby badacz Starego Testamentu, gdyby miał przed sobą autentyczne kamienne tablice z Dekalogiem niesione przez samego Mojżesza ze szczytu góry Synaj? Następnym poruszonym problemem w książce są ofiary składane z dzieci. W naszych umysłach istnieje wiele przeświadczeń na temat macierzyństwa, które od zarania dziejów uważamy za pewniki. Darwin postawił hipotezę, że człowiek pierwotny był areligijny. Wynikało to logicznie z jego założeń o pochodzeniu człowieka. Jednak współczesna archeologia udowodniła, że historia sakralnej przemocy, zwłaszcza w rodzinie, sięga swoimi korzeniami już starożytności. Przykładem jest powszechnie znana, fascynująca i dramatyczna opowieść biblijna o Izaaku  i Abrahamie. Abraham nie odmówił zamordowania swego niewinnego syna, przeciwnie, „nazajutrz rano” zabrał Izaaka (oraz dwóch swych ludzi) i wędrował trzy dni, by spełnić egoistyczny i okrutny nakaz Boga: złożenie  własnego syna w ofierze! Książka zwraca również uwagę na aspekt teologiczny, a mianowicie problem ikonolatrii. W części poświęconej życiu neandertalczyków zauważamy dyskusję człowieka prehistorycznego o tym, czy malowidła naskalne mogą rozwścieczyć boginie czy nie. Ludzie paleolitu przez tysiąclecia odwiedzali jaskinie, by tworzyć tam wizerunki. Zejście pod ziemię było równoznaczne ze stawieniem czoła zakorzenionym lękom, z zapuszczeniem się do królestwa duchów i z wyjściem im naprzeciw. Ale czy namalowane w jaskiniach obrazy koncepcji złożonego kosmosu, współistniejących światów, paralelnie bądź nakładających się na siebie oraz zachodzących między nimi a naszym światem interakcji, gdzie wszystko co się wydarza tu i teraz jest zależne od tego innego świata, może powodować silne reakcje lękowe wśród ludzi pierwotnych jest bardzo śmiałą koncepcją.

            Dwie linie fabularne w książce łączą się ze sobą, gdy panna Edith Fellowes podejmuje nieodwołalną decyzję o powrocie do przeszłości wraz z Timmie. Jej pojawienie się zbiega się z punktem krytycznym w konfrontacji neandertalczyka z człowiekiem z Cro-Magnon; obie grupy uważają ją za boginię, którą należy czcić. Ponieważ była wyraźnie podobna do gatunku człowieka z Cro-Magnon, do tego przybywając w epokę plejstocenu trzymała na rękach dziecko neandertalczyka, obie zwaśnione grupy unikają konfliktu. Zakończenie sugeruje, że w zmodyfikowanej przeszłości neandertalczycy i ludzie Cro-Magnon zaczęli z sobą współpracować, zbliżali się do siebie we wspólnym oddawaniu czci „Bogini z dzieckiem na rękach” - Timmie wyrasta na jej akolitę i sam staje się „półbogiem”. Autorzy sugerują również, że neandertalczycy krzyżując się z człowiekiem Cro-Magnon, zmieniają całą późniejszą historię ludzkości.

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz